USG JAMY BRZUSZNEJ (dorośli i dzieci)
Podstawowe informacje:
Badanie USG jest podstawowym i łatwo dostępnym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny i postawienia diagnozy w trakcie wykonywania badania.
Badanie USG jamy brzusznej służy przede wszystkim do badania narządów miąższowych jamy brzusznej – takich jak trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki, nadnercza, gruczoł krokowy, pęcherz moczowy.
W badaniu USG oceniamy:
- trzustkę oraz inne struktury przestrzeni zaotrzewnowej - aorta brzuszna, żyła główna dolna (rozszerzona opcja badania przy użyciu techniki Doppler umożliwia dodatkową ocenę przepływu krwi przez naczynia); lokalizacja guzów przestrzeni zaotrzewnowej lub powiększonych węzłów chłonnych
- śledzionę: ocena wielkości, budowy miąższu, obecności śledziony dodatkowej, zmian patologicznych bądź pourazowych narządu
- nerki i pola nadnerczowe - ocena wielkości, budowy warstwy miąższowej, ocena kielichów, obecności zmian guzowatych, kamieni, zastoju moczu (wodonercza)
- pęcherz moczowy - ocena obrysów pęcherza, budowy ściany, obecności zmian guzowatych, polipów oraz kamieni w świetle pęcherza
- macica oraz przydatki (u kobiet) – ocena położenia, wielkości, obecności zmian patologicznych – guzów, torbieli
- gruczoł krokowy (u mężczyzn) – ocena wielkości, obrysów oraz budowy miąższu prostaty, obecności zmian patologicznych w jej obrębie
- ocena obecności patologicznych przestrzeni (torbieli, ropni) oraz wolnego płynu (wodobrzusze) w obrębie jamy brzusznej
- żołądek, jelita, przepukliny powłok brzusznych.
Przebieg badania USG jamy brzusznej:
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach oraz na obydwu bokach. Czasami wymagana jest jednak pozycja stojąca. Badanie wykonywane jest w trakcie spokojnego oddechu , jak również na głębokim wdechu.
Aby fale ultradźwiękowe mogły przeniknąć do tkanek, powietrze znajdujące się pomiędzy powierzchnią ciała a głowicą musi zostać usunięte, dlatego na powierzchnię badaną nakładany jest żel.
Przygotowanie do badań diagnostycznych USG jamy brzusznej.
Najlepszy i najprostszy sposób przygotowania się do badania USG jamy brzusznej, a także oceny pęcherza moczowego, prostaty i narządu rodnego jest zgłoszenie się na czczo przez co najmniej 8 godzin (bez jedzenia, palenia i żucia gumy); 3 godziny przed badaniem nie pić i nie oddawać moczu (przy wyraźnym parciu na mocz można oddać niewielką jego część).
Chorzy na cukrzycę jeśli nie mogą zgłosić się na czczo -jedzą lekkie śniadanie (wówczas nie daje się ocenić stanu żołądka i jelit).
Pozostałe badania oferowane przez nas nie wymagają żadnych przygotowań.
Do badania prosimy dostarczyć dotychczasowe dokumenty medyczne: karty informacyjne, poprzednie wyniki badan usg, rtg, TK, MR, cytologiczne, histopatologiczne, wyniki biopsji.
Nie polecamy stosowania środków przeczyszczających lub odgazowujących w przygotowaniu się do badania jamy brzusznej!!!
Warto wiedzieć, że badanie USG jest całkowicie bezpieczne i dlatego można je wykonywać wielokrotnie zarówno u dorosłych jak i u dzieci, a także u kobiet ciężarnych.
Najbardziej optymalną profilaktyką chorób jamy brzusznej jest wykonywanie badania usg raz w roku, a u osób z predyspozycjami dziedzicznymi do nowotworów proponujemy częstsze badania od 3 do 6 miesięcy , celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia choroby.