KONTROLA STYMULATORA SERCA

 

Co to jest rozrusznik serca?

Rozrusznik serca to miniaturowe urządzenie dbające by serce nie biło zbyt wolno, nowoczesne rozruszniki także zapobiegają i przerywają arytmie, poprawiają skurcz serca. Rozrusznik zasilany przez baterię, której trwałość wynosi średnio od 5 do 15 lat. Istnieje wiele typów rozrusznika przystosowanych do różnych potrzeb zależnie od rodzaju schorzenia. Rozrusznik serca wszczepia się chorym ze zbyt wolną pracą serca (bloki serca, bradykardia, choroba węzła zatokowego, intensywne leczenie szybkich arytmii serca). Wszczepienie rozrusznika serca to zabieg polegający na wszyciu pod skórę klatki piersiowej tego urządzenia. Rozrusznik (stymulator) łączy się z sercem za pomocą 1 lub 2 przewodów nazywanych elektrodami, które wprowadza się do serca przez żyłę.

Rozrusznik serca – kontrola po zabiegu

· Z reguły kilka godzin po zabiegu  lub na drugi dzień wykonuje się RTG klatki piersiowej.
· Zdjęcie szwów następuje po około 7 dniach.
· Każdy chory z rozrusznikiem serca powinien pozostawać pod specjalistyczną kontrolą kardiologiczną, aby wychwycić ewentualne niewłaściwe działanie urządzenia oraz wyczerpywanie się baterii. Wówczas wszczepia się nowy rozrusznik serca w miejsce zużytego
· Jeśli dolegliwości się nasilają lub pojawiają się na nowo, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
· Wizyta kontrolna polega na rozmowie z lekarzem i wykonaniu EKG. Okresowo i w sytuacjach wątpliwych przeprowadza się kontrolę działania rozrusznika specjalnym urządzeniem radiowym przykładanym do skóry nad urządzeniem.

 

Rozrusznik serca – co trzeba wiedzieć o rozruszniku?

· Należy unikać silnych pół magnetycznych i elektrycznych. Nie wolno manipulować urządzeniami elektrycznymi, zwłaszcza radiowymi w pobliżu rozrusznika serca. Pewne zabiegi medyczne mogą uszkodzić rozrusznik. Zaliczamy do nich: radioterapię, rezonans magnetyczny, niewłaściwie wykonaną kardiowersję  elektryczną.
· Należy dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości. Jego rodzaj i intensywność należy ustalić z lekarzem.
· Obecnie szczepienie przeciwko WZW B (żółtaczka zakaźna) przed zabiegami nie jest finansowane przez NFZ. Warto się jednak szczepić na własny koszt, nawet jeśli się nie choruje. Daje to zabezpieczenie w przypadku niespodziewanego zabiegu bądź badania inwazyjnego. Nie trzeba wtedy czekać wymaganych sześciu tygodni na skuteczność szczepienia.
· “Twoje życie w twoich rękach”. Lekarze wykonają zabieg, przepiszą leki i doradzą, ale tylko od współpracy chorego zależy powodzenie leczenia. Jeśli nie zaprzestanie on palenia papierosów, nadużywania alkoholu, nie zastosuje właściwej diety, nie podejmie odchudzania, nie będzie przyjmował właściwych leków i opuszczał wizyty kontrolne, to prawdopodobnie efekty leczenia będą kiepskie!

 

Gdzie można skontrolować rozrusznik serca?

Rozruszniki serca są kontrolowane głównie w ośrodkach implantujących te urządzenia, a także w niektórych przychodniach i gabinetach prywatnych, również w naszym gabinecie Cardio Expert.